Zwolnienia z kas fiskalnych od 2019 r.

07:46, 16.10.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt z dnia 4 października 2018 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Projekt rozporządzenia w znaczącej części odzwierciedla uregulowania wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów, nie należy więc spodziewać się rewolucji. Nie mniej jednak pojawią się dalsze ograniczenia w zakresie zwolnień z kas rejestrujących oraz dodatkowe wymogi w ich stosowaniu.

Które ze zwolnień mają zatem pozostać, a z którymi czas się pożegnać?

W projekcie zachowano dotychczasowy system zwolnień, który obejmuje:
I.  zwolnienie dla określonych kategorii transakcji wskazanych w załączniku do rozporządzenia,
II.  zwolnienie dla podatników, u których:
   -  sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, nie przekroczyła w roku poprzednim 20 000 zł (albo odpowiednio kwoty ustalonej proporcjonalnie),
   -  udział ze sprzedaży z tytułu czynności zwolnionych z kas wymienionych w I części załącznika do rozporządzenia, w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz ww. grupy nabywców w poprzednim roku podatkowym był wyższy niż 80%,
III.  wyłączenie z możliwości stosowania zwolnień w stosunku do określonych towarów i usług.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim treści załącznika do rozporządzenia, czyli katalogu czynności zwolnionych z kas fiskalnych oraz warunków stosowania tych zwolnień.

I tak, w załączniku do projektu rozporządzenia, zawierającym katalog towarów i usług, których dostawa lub odpowiednio świadczenie korzysta ze zwolnienia, nie zostały już uwzględnione:
-  transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta – PKWiU 49.39.35.0,
-  usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0) – PKWiU ex 81,
-  przyjmowanie przez rewizorów należności oraz opłat dodatkowych za przejazd,
-  usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich.

Ponadto, w stosunku do dostawy tzw. mediów (I część załącznika) ma zostać wprowadzony dodatkowy warunek w postaci potwierdzania sprzedaży fakturą. Wymóg dokumentowania czynności w całości fakturą dla potrzeb zwolnienia z fiskalizacji ma objąć m.in. dostawy energii elektrycznej i cieplnej, świadczenie usług telekomunikacyjnych, usługi rozprowadzania wody naturalnej i odbioru ścieków, zbieranie odpadów.

Z kolei w przypadku sprzedaży wysyłkowej towarów zwolnienie będzie mogło mieć zastosowanie również wówczas, gdy dostawa zostanie potwierdzona fakturą (aktualnie wymagane jest otrzymanie zapłaty w całości na rachunek bankowy lub rachunek w SKO).

Przedsiębiorcy, którzy utracą zwolnienie w związku ze zmianą treści załącznika do rozporządzenia (np. rykszarze, flisacy i firmy sprzątające) będą zobowiązani wprowadzić kasy od 1 czerwca 2019 r. Przy czym obowiązek taki powstanie po ich stronie wówczas, gdy nie spełnią warunków do skorzystania z innych kategorii zwolnień (np. dla usług, z tytułu których zapłata w całości następuje na rachunek bankowy).

Projekt nie zmienia dotychczasowych terminów rozpoczęcia fiskalizacji w przypadku przedsiębiorców, którzy przestali lub przestaną spełniać warunki do „podmiotowego” zwolnienia kas. W tym zakresie mają obowiązywać dotychczasowe terminy, czyli:
-  dwa miesiące od końca miesiąca, w którym przekroczono kwotowy limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia z kas, tj. 20 000 zł albo odpowiednią kwotę ustaloną proporcjonalnie,
-  dwa miesiące od końca półrocza albo odpowiednio końca roku, w którym udział sprzedaży z tytułu czynności zwolnionych wymienionych w I części załącznika do rozporządzenia nie przekroczył 80 % sprzedaży ogółem na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
-   w związku z wykonaniem czynności objętej bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji.

Końcowo warto przypomnieć, iż obowiązek rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dotyczy i nadal będzie dotyczył wyłącznie transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Jeżeli zatem podatnik w ogóle nie realizuje sprzedaży na rzecz tej grupy nabywców, wówczas stwierdzenie, że nie spełni on warunków do żadnego ze zwolnień, samo w sobie nie oznacza jeszcze konieczności zainstalowania kasy. Oznacza tylko tyle, że podatnik ten nie będzie mógł rozpocząć sprzedaży podlegającej fiskalizacji, dopóki kasa fiskalna u niego faktycznie się nie pojawi.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl