Zwolnienie z VAT usług dietetyka świadczonych jedynie na rzecz osób chorych
Zdaniem Dyrektora KIS nie są zwolnione z VAT usługi dietetyka świadczone wyłącznie na rzecz osób zdrowych. Według organu podatkowego nie jest wówczas spełniony cel związany z profilaktyką, który jest jednym z warunków do zastosowania danego zwolnienia.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, 1675 i 1972),
- psychologa.
Mając na uwadze brzmienie ww. zwolnienia, warunkiem jego zastosowania jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
- usługi są świadczone przez konkretne, wskazane przez ustawodawcę podmioty (kryterium podmiotowe);
- usługi służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (kryterium przedmiotowe).
Wyjaśniając powołane w treści zwolnienia sformułowanie „zawód medyczny” należy się odnieść – jak wskazano wyżej – do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Ten przepis wskazuje z kolei, że osoba wykonująca zawód medyczny oznacza osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
W załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zostali wymienieni pod numerem 2293 w grupie specjalistów do spraw zdrowia, obejmującej m.in. lekarzy, dentystów, pielęgniarki, farmaceutów czy diagnostów laboratoryjnych.
Tym samym, pomimo, że zawód dietetyka nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak inne przepisy określające m.in.: zasady jego wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, wskazują, że osoba, która zdobyła wyższe wykształcenie w zakresie dietetyki jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.
Innymi słowy, w przypadku dietetyków przyjmuje się, że spełnione jest ww. kryterium podmiotowe niezbędne do zastosowania omawianego zwolnienia.
Wątpliwości niekiedy budzi natomiast spełnienie kryterium przedmiotowego.
W interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2025 r. (nr 0112-KDIL1-1.4012.752.2024.2.WK) Dyrektor KIS stwierdził bowiem, że świadczone przez podatniczkę będącą dietetykiem usługi dietetyczne on-line polegające na prowadzeniu konsultacji dietetycznych oraz tworzeniu indywidualnie dopasowanych jadłospisów dla osób zdrowych - nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, gdyż jego zdaniem w tym przypadku nie została spełniona przesłanka przedmiotowa określona w ww. przepisie.
Inaczej byłoby zaś w przypadku takich usług dietetycznych, które byłyby świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi. Wówczas według Dyrektora KIS takie usługi powinny zostać uznane za służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy – zatem w takich okolicznościach zdaniem Organu poza przesłanką podmiotową byłaby spełniona również przesłanka przedmiotowa, co byłoby jednoznaczne z zastosowaniem omawianego zwolnienia.
Powyższe stanowisko, prezentujące restrykcyjne podejście Dyrektora KIS w odniesieniu do usług dietetycznych świadczonych na rzecz osób zdrowych, jest spójne z argumentami powołanymi jako uzasadnienie dokonanej w 2024 roku zmiany interpretacji indywidualnej z 22 października 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.407.2020.1.AS.
Podkreślono wówczas, że należy rozróżnić stosowanie zwolnienia od podatku VAT od tego, czy usługi te wykonywane są/będą na rzecz osób zmagających się problemami zdrowotnymi czy też osób zdrowych chcących zadbać o profilaktykę oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Uznano tym samym, że celu zapobiegania chorobie, jej diagnozowania i leczenia oraz przywracania zdrowia nie mają usługi dietetyczne świadczone na rzecz osób zdrowych, polegające na opracowywaniu diety wraz z konsultacjami.
Weryfikując zasadność zastosowania omawianego zwolnienia z VAT do usług świadczonych przez dietetyka należy więc zwrócić uwagę na powyżej wskazane podejście organów podatkowych. Pomimo bowiem, że literalnie w przepisie wskazano, że kryterium przedmiotowe do zastosowania zwolnienia będzie spełnione, jeśli usługi będą służyły profilaktyce, to ostatnie stanowiska organów wskazują, że świadczenie takich usług na rzecz osób zdrowych, bez zdiagnozowanych schorzeń wyklucza stosowanie zwolnienia.
Natalia Ołówko-Przydatek
n.olowko@doradca.lublin.pl
tel. 81 532 23 75 w. 345